Sektörden Haberler

Emlak Danışmanı Kayseri
11 Ekim 2021 Pazartesi
Gayrimenkul kelimesinin anlamı nedir?
Görsel sonucu
Gayrimenkul; Arapça kökenli bir kelimedir ve "taşınması mümkün olmayan" anlamına gelir. ... Değerli ve taşınmaz olan her bir yapı, gayrimenkul olarak tanımlanabilir. Arsa, bina, ev ve bunun gibi unsurlar gayrimenkul mallara örnek olarak gösterilebilir.

Gayrimenkul danışmanı ne demek?
Emlak danışmanı; villa, konut, arsa ve benzeri mülklerin alım, satım ve kiralama gibi işlemlerini belli kurallar çerçevesinde gerçekleştiren kişilere verilen mesleki unvandır. Potansiyel müşterilere ya da kendi portföyünü oluşturup yeni müşterilere hizmet verir.

Başarılı Bir Emlak Danışmanı Nasıl Olunur?
Sektör bilgisine sahip olmalı 
Piyasa bilgisine sahip olmalı 
Bir bölgede ya da konuda uzmanlaşmalı 
Profesyonel olmalı 
Zaman yönetiminde iyi olmalı 
Girişken olmalı 
Dinlemeyi ve soru sormayı bilmeli
Paylaşım ağı oluşturmalı

Gayrimenkul Satış danışmanı nasıl olunur?
Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir? Gayrimenkul yatırım danışmanlığı mesleğinde kendini geliştirmek çok önemlidir. Piyasadaki rakiplerin önüne geçebilmek için mutlaka Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen "Emlak Danışmanlığı" kursuna katılarak sertifika almak gereklidir.

Emlak Danışmanlığı sertifikası nasıl alınır?
Sorumlu Emlak danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilmek için, MYK tarafından yetkilendirilen kuruluşlara başvuruda bulunmak gerekir. MYK kurumu tarafından yetkilendirilen SC Belgelendirme kuruluşuna, online olarak başvurarak, mesleki yeterlilik belgesini kolaylıkla alabilirsiniz.

Emlak Danışmanlığı Sertifikası zorunlu mu?
Bu yönetmelik değişikliği ile MEB. emlak danışmanlığı eğitim sertifikaları zorunlu hale getirilmiştir. (Üniversitelerden alınan sertifikalar da kabul edilmektedir.) – Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYK) 5. seviye Sorumlu Emlak Danışmanı ve 4. seviye Emlak Danışmanı belge zorunluluğu devam etmektedir.

Halk Eğitim emlak Danışmanlığı Sertifikası geçerli mı?
Emlak Danışmanlığı Kursu sertifikasının geçerliliği
Emlak Danışmanlığı kursu programı sonucunda katılacağınız kurs bitirme sınavı Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurs bitirme sertifikası olduğu için tüm Türkiye'de geçerlidir. Özel kurumların ve devlet kurumlarının kabul etmesi zorunludur.

Emlak Danışmanı Seviye 4 nedir?
Emlak Danışmanı Mesleki yeterliliğin amacı, Emlak Danışmanı (Seviye 4) mesleğinin eğitim almış ve nitelik kazandırılmış kişiler tarafından yürütülmesi ve çalışmalarda kalitenin artırılması neticesi ile nitelikli kişilerin belgelendirilmesi amaçlanır.

Emlak yetki belgesi Seviye 5 nedir?
Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5) Mesleki Yeterlilik Belgesini elde etmek isteyen adaylar birimlerde tanımlanan sınavlara tabi tutulur. ... Adayların yeterlilik belgesini alabilmeleri için birimlerde tanımlanan sınavlardan başarılı olma şartı vardır.

Emlak yetki belgesi Seviye 5 nasıl alınır?
31 Ağustos 2020 tarihinden itibaren belgesi olmayan kişiler emlak ofisi açamayacaklardır. Seviye 5 belgesi alabilmeniz için bizden almış olacağınız emlakçılık sertifikası ile MYK tarafından belirlenen kurum veya kuruluşlara başvuru yaparak alabilirsiniz.

Emlak yetki belgesi ne kadar?
Emlakçılık yetki belgesi almak için gerekli olan mesleki yeterlilik belgesi fiyatları 2021 yılında 900 TL olarak belirlenmiş ve sınava girecek adaylar mutlaka ilgili kuruluşlara giderek başvuru ücretlerini ödedikten ve sınavdan başarılı olduktan sonra mesleki yeterlilik belgesini alabilecekler.

Seviye 5 emlak belgesini kimler alabilir?
Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârlar, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az biri, şubelerde ise şube müdürünün Seviye 5 tipi mesleki yeterlilik belgesi almak zorundadır.

Emlakçılık için mesleki yeterlilik belgesi nasıl alınır?
Emlak danışmanı mesleki yeterlilik belgesi alabilmek için MYK kurumunun yetkilendirdiği, SC Belgelendirme kuruluşuna başvuru yapmak yeterli olacaktır. Daha sonra sınava girmek için bazı belgelerin tamamlanması gereklidir. Dilerseniz online başvuru yapabilirsiniz.

Alım satım komisyonu ne kadar?
Emlakçı komisyonu gayrimenkul satış işlemlerinde alıcı tarafından en fazla yüzde iki (%2) oranında, satıcı tarafından da yüzde iki (%2) olmak üzere toplam yüzde dört (%4) bir komisyon talep edebilir.

Emlakçı olmak için hangi bölüm okunmalı?
Yasanın çıkmasının ardından sadece emlakçı bölümünden mezun olan kişilerin emlakçılık yapabileceğinin altını çizen Mervlüt Oral, "Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği'nin çıkmasından 3 yıl sonra emlakçılık yapmak isteyenlerin 2 yıllık emlak bölümünü bitirmiş olması zorunluluğu gelecek. 


Emlak işi yapmak için ne yapmak gerekir?
Türkiye'de emlakçı olmak için herhangi bir diplomaya sahip olma şartı aranmıyor. Ancal, emlak ofisi açmak için meslek odası kaydı, Vergi dairesi kaydı, Bağ-kur kaydı, Belediye ruhsatı gibi belgeler mutlaka isteniyor.

Emlak yetki belgesi nereden alınır?
Bu belge Ticaret İl Müdürlükleri tarafından verilir. 05 Eylül 2018 tarihi itibarı ile Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi (https://ttbs.gtb.gov.tr)üzerinden alınan başvurular sonrasında, emlak işletmelerine yetki belgeleri Ticaret İl Müdürlükleri tarafından verilemeye başlanmıştır.


Sorumlu emlak danışmanı ne demek?
Meslek Tanımı: Her türlü taşınmaz ticaretinin gerçekleştirilmesinde (Konut, İş yeri, arsa, endüstriyel taşınmazlar vb.) müşteri ile bire bir çalışan Emlak Danışmanlarından sorumlu olarak çalışacak Emlak / Gayrimenkul Danışmanı personeldir.
Diğer Haberler
Serçeönü Mah. Birkan Sokak Yalı Apt. NO:24/C Forum Kayseri Karşısı 38010 Kocasinan/Kayseri