Sektörden Haberler

Kira Sözleşmesi Hakkkında Sık Sorulanlar
13 Ocak 2021 Çarşamba

Kira Sözleşmesi Hakkkında Sık Sorulanlar

Kira sözleşmesinde nedir?

Türk Borçlar Kanunu'nun 299. maddesi, kira sözleşmesini, “Kiraya verenin, bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir.” cümlesi ile tanımlamaktadır.

Kayseri kiralık daire güncel ilanlarımızı ve fiyatlarımızı buradan görebilirsiniz

Kira sözleşmesi yapmak zorunlu mu?

Türk Borçlar Kanunu'na göre kira sözleşmesinin yazılı bir şekilde yapılması zorunlu olmasa da herhangi bir sorun yaşanması halinde, evi kiralarken uzlaştığınız şartların kanıtlanması gerekir. İşte, yazılı kira kontratı da tam olarak bunu sağlar!

 

Kira sözleşmesi nereden temin edilir?

Kira sözleşmesi, kırtasiyeden temin edilebiliyor. İsteyenler söz konusu kira kontratını noter huzurunda da imzalayabiliyor. Noter huzurunda imzalamak, ileride yaşanabilecek sorunların önüne daha çabuk geçmesi açısından daha çok tercih ediliyor.

 

Kira sözleşmesi aylık yapılabilir mi?

Ev ve işyeri kiralamalarında kiracı ile mal sahibi arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. 6 aylık kira sözleşmesi yapılır mı? Borçlar Kanunu kapsamında kira sözleşmeleri için herhangi bir süre kısıtlaması bulunmuyor. Kanunen kira sözleşmesi, belirli ve belirli olmayan bir süre için yapılabiliyor.

 

Kira kontratının noterden yapılması zorunlu mudur?

Kanunen kira sözleşmesinin herhangi bir şekil şartı bulunmuyor. Aynı zamanda kira sözleşmesinin noterde imzalanması gibi bir zorunluluğu bulunmuyor. Ancak hak kaybı yaşamamak ve sözleşmesinin ispat gücünü artırmak isteyen taraflar kira sözleşmesini noter huzurunda imzalayabiliyor.

 

Kira sözleşmesi en az kaç ay olur?

Kira sözleşmesi en fazla kaç ay olur? Kanunda bu konu ile ilgili herhangi bir ay sınırlaması bulunmuyor. Mesken kiralamalarında genellikle kiralamalar senelik olarak yapılıyor. İşyeri kiralamalarında ise bu sürenin 3, 5 ve 10 seneye kadar çıktığını görmek mümkün.

 

 

Kira sözleşmesinde senet olur mu?

Tarafların anlaşmasıyla kiralayana kira bedellerine karşılık olarak ticari senet verilebilir. Bu durumda kira alacağının tahsili ticari senede bağlanmış olup ticari senetlerin tahsiline ilişkin hükümlerin uygulanması zorunludur.

 

Kira sözleşmesi iki kişi üzerine olur mu?

Kira sözleşmesi, gayrimenkul kiralamalarında mal sahibi ile kiracı arasında imzalanıyor. Ancak kimi zaman ortak 2 kişinin bir daire ya da işyeri kiralaması gibi durumlarda sözleşme tarafına iki isim yazılabiliyor.

 

Yenilenmeyen kira sözleşmesi devam eder mi?

Ev sahibi ve kiracıyı güvence altına alan kira sözleşmeleri 1 yıl geçerli olacak şekilde hazırlanır ve bitimine 15 gün kala yenilenmesi gerekir. Yenilenmeyen kira sözleşmeleri aynı koşullarla 1 yıl daha geçerli olur.

 

Ev kira sözleşmesi en fazla kaç yıl olur?

KİRALAMA SÜRESİ

Kiraya veren, eğer kiracı süre bitmeden en az 15 gün önce kiracılığa devam etmek istediğini bildirirse, 1 yıl daha kira ilişkisine devam etmek zorundadır. Bu böyle 10 yıla kadar uzayabilir. Kiraya veren ancak 10 yıllık uzama süresi sonunda kira ilişkisini sona erdirme hakkına sahip oluyor.

 

Evde kiracı varken ev satılabilir mi?

Kiracıyken ev satılırsa ne olur? Mesken kiralamalarında taraflar arasında yapılan kira sözleşmesi, mal sahibinin tasarruf hakkını kısıtlamıyor. Mal sahibi kiracı varken de evin satışını gerçekleştirebiliyor.

 

Kira sözleşmesinin feshi nasıl yapılır?

6098 numaralı Türk Borçlar Kanunu'nun 347. maddesine göre belirli süreli kira sözleşmelerinde kiracı, sözleşmenin bitimine en az 15 gün kala yazılı bildirim yolu ile kira sözleşmesini feshedebilir. Bildirimde bulunulmadığı takdirde kira kontratı 1 yıl süre ile yenilenmiş kabul edilir.

 

Kiracı ev sahibini kime şikayet edebilir?

Tüketici Hakları Kanunu'na göre ev sahibi ve kiracı arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesi ve kanunen tüketici olarak nitelendirilen kiracıların hakları için Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuru yapılabilir.

 

Kira kontratını kim imzalar?

Peki, kira kontratını kim imzalayabilirKira kontratını imzalamada yetki, mal sahibi ile kiracısında oluyor. Taşınmaz malın sahibi ile kiracı yetkisini vekalet ile bir başkasına verebiliyor. Ancak 18 yaşını doldurmayanlar, ayırt etme gücüne sahip olmayanlar ve kısıtlılar kira sözleşmesine taraf olamıyor.

 

Depozito ne anlama gelir?

Konut veya iş yeri gibi taşınmaz mülkleri kiralarken, mülk sahibinin kiracılardan istediği, mülke zarar gelmesi durumunda kendilerini güvenceye aldığı paraya depozito denir. Yani kiracı ev ya da iş yerine zarar verirse, kontrat bittikten sonra mülk sahibi evin zarar gören yerlerini depozito sayesinde yaptırabiliyor.

 

Depozito ne zaman verilir?

Depozito (güvence), kira sözleşmesinin başında kiracı tarafından kiraya verene teslim edilir, çoğu zaman para veya kıymetli evraktan oluşur ve kira sözleşmesi sona erdiğinde kiracının kiralanana verdiği zararların teminatını oluşturur.

 

Kira kontratı biten kiracı nasıl çıkarılır?

Kira sözleşmesinde, evin teslim tarihi belirtilmiş ve süre sonunda da kira ilişkisinin devamına yönelik yeni bir sözleşme yapılmamış ise, kiracının bu süre sonunda evi boşaltması gerekir. Kiracının bu kurala uymaması halinde, ev sahibi sözleşme kuralları gereğince dava açarak kira kontratını sonlandırabilir.


Kayseri Satılık Daire İlanlarımızı görmek ister misiniz?

 

 

 

 

 

 

 

 

Diğer Haberler
Serçeönü Mah. Birkan Sokak Yalı Apt. NO:24/C Forum Kayseri Karşısı 38010 Kocasinan/Kayseri